Chemia i Biznes

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce prywatności Cookies"

Rozumiem i zgadzam się

Konfiguracja makiety

Dzień Chemika okazją do przypomnienia sobie najważniejszych osiągnięć polskiej chemii

2026-06-09

Co roku, w pierwszą niedzielę czerwca, obchodzimy Dzień Chemika - święto ustanowione w 1964 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Polskiej Akademii Nauk. To wyjątkowa okazja, by przypomnieć sobie wkład w rozwój światowej nauki, jaki wniosła polska myśl chemiczna.

Historia polskiej chemii to pasmo wybitnych odkryć i wynalazków. Symbolicznie zaczyna się od Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej noblistki, która w 1898 roku wraz z mężem odkryła polon i rad. Jej prace zapoczątkowały erę radiochemii, medycyny nuklearnej i badań nad promieniotwórczością. Jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla, a jako jedyna osoba w historii - dwukrotnie w dwóch różnych dziedzinach. Opracowane przez nią metody izolacji radu umożliwiły rozwój radioterapii w leczeniu nowotworów, a założone przez nią instytuty badawcze do dziś inspirują kolejne pokolenia naukowców na całym świecie.

Nie mniej ważną postacią jest Ignacy Łukasiewicz - aptekarz i chemik, który w 1853 roku skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową oraz dokonał destylacji ropy naftowej. To właśnie on zapoczątkował przemysł naftowy, budując w Bóbrce pierwszą kopalnię ropy (1854 r.). Jego innowacyjne podejście do rafinacji ropy pozwoliło na uruchomienie pierwszej na świecie rafinerii w 1856 roku, a wynaleziona lampa naftowa zrewolucjonizowała codzienne oświetlenie, zastępując niebezpieczne świece i oleje zwierzęce. Dzięki jego przedsiębiorczości zapóźniona Galicja stała się pionierem nowoczesnego przemysłu petrochemicznego w Europie.

W dwudziestoleciu międzywojennym ogromne zasługi miał Ignacy Mościcki, chemik i późniejszy Prezydent RP. Opracował metodę wytwarzania kwasu azotowego z powietrza, co umożliwiło produkcję nawozów sztucznych na masową skalę i rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Jako autor licznych patentów w dziedzinie elektrochemii przyczynił się do budowy nowoczesnych zakładów chemicznych w Polsce. Jego prace, jako profesora Politechniki Lwowskiej, pomogły wychować kadrę inżynierską, wzmacniając gospodarczą niezależność II Rzeczypospolitej.

Innym światowym osiągnięciem jest metoda Jana Czochralskiego, czyli sposób otrzymywania monokryształów krzemu. Ten wynalazek do dziś stanowi podstawę produkcji półprzewodników, elektroniki, fotowoltaiki i nowoczesnych technologii. Odkryty w 1916 roku podczas badań nad krystalizacją metali, pozwala na wytwarzanie materiałów o najwyższej czystości. Bez metody Czochralskiego niemożliwa byłaby dzisiejsza skala produkcji smartfonów, komputerów i paneli słonecznych.

Rodzima chemia dała światu także Kazimierza Funka, który wyizolował pierwszą witaminę (tiaminę – B1) i wprowadził pojęcie „witaminy”. Jego prace doprowadziły do sformułowania teorii awitaminoz, wyjaśniającej związek niedoborów pokarmowych z konkretnymi chorobami. Dzięki temu medycyna i dietetyka wkroczyły w erę skutecznej profilaktyki żywieniowej, co miało ogromny wpływ na zdrowie publiczne na całym świecie.

Polscy naukowcy przyczynili się również do badań nad hemoglobiną i jej pochodnymi (Marceli Nencki, Jan Zaleski) oraz skroplenia tlenu i azotu (Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski). Nencki przeprowadził pionierskie analizy struktury hemu i jego podobieństw do chlorofilu. Z kolei Olszewski i Wróblewski w 1883 roku jako pierwsi uzyskali stabilne skroplenie tlenu i azotu, otwierając drogę do rozwoju kriogeniki i przemysłu gazów technicznych.

Wybitny wkład w chemię jądrową wniósł Kazimierz Fajans, który sformułował prawo przesunięć promieniotwórczych (regułę Fajansa-Soddy’ego), fundamentalne dla zrozumienia rozpadu promieniotwórczego. Reguła ta, opracowana w 1913 roku, precyzyjnie opisuje zmiany pierwiastków podczas emisji promieniowania. Fajans prowadził także badania nad izotopami oraz regułami wiązania chemicznego, które wpłynęły na dalszy rozwój fizyki jądrowej.

Kolejną ważną postacią jest Stanisław Kostanecki, pionier chemii organicznej, znany z prac nad barwnikami naturalnymi (flawonoidami) i syntezą związków o znaczeniu biologicznym. Opracował on słynne reakcje syntezy flawonów i chromonów, znane jako reakcje Kostaneckiego. Jego badania znacząco wpłynęły na rozwój przemysłu farbiarskiego oraz chemii leków, a prowadzona w Bernie działalność dydaktyczna ukształtowała wielu wybitnych chemików.

Dzień Chemika to dobra sposobność, by przypomnieć sobie o wielu pokoleniach odkrywców, nauczycieli, badaczy i pracowników laboratoriów oraz zakładów produkcyjnych.


rocznicekadryprzemysł chemiczny

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij!

Oddaj swój głos  

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu Chemia i Biznes zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu. Twój komentarz wyświetli się zaraz po tym, jak zostanie zatwierdzony przez moderatora. Dziękujemy i zapraszamy do dyskusji!


WięcejNajnowsze

Więcej aktualności



WięcejNajpopularniejsze

Więcej aktualności (192)



WięcejPolecane

Więcej aktualności (97)



WięcejSonda

Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?

Zobacz wyniki

WięcejW obiektywie